Logo Pic
mindennapra1film 2025. január 31.

200. Terminátor - A halálosztó (The Terminator) (1984)

mv5bzme0yzixm2qtmgnlmi00mjrmlwe3mwmtowqzmgvjmmu0ytfmxkeyxkfqcgc_v1_fmjpg_ux1000.jpgUSA (Hemdale, Euro Film Fund, Pacific Western, Cinema 84, Orion Pictures), 107 perc, színes, sci-f-akció

Rendező: James Cameron

Producer: Gale Anne Hurd

Operatőr: Adam Greenberg

Forgatókönyv: James Cameron, Gale Anne Hurd

Zene: Brad Fiedel

Szereplők: Arnold Schwarzenegger, Michael Biehn, Linda Hamilton, Paul Winfield, Lance Henriksen

 

A Filmről

2029-ben a Skynet névre hallgató, mindenre képes mesterséges intelligencia életre kel, hogy az emberiséget eltörölje a Föld felszínéről. Az emberiség kisebb bázisokba kényszerül, és heves harc dúl a gépek és az emberi ellenállók között. A Skynet rájön, hogyan tehet pontot az ellenállás végére, és visszaküldenek egy cyborgot (Arnold Schwarzenegger) a nyolcvanas évekbe, hogy egy gyilkossággal megakadályozza az emberek jövőbeni vezérének születését, aki sikerrel veszi fel a harcot a gépekkel a háborúban. A gyilkológép egyenesen a gyermek anyját veszi célba még a fogantatása előtt, csakhogy a lázadók a jövőből egy harcost, Kyle Reese-t (Michael Biehn) küldik Sarah Connor (Linda Hamilton) segítségére, hogy megvédje a nőt a gyilkos robottól.

bf94828d68974faca57e32da50c0e45d.jpg

A nyolcvanas évek elején James Cameron még gyakorlatilag az autójában élt és ott írta meg a Terminátor később híressé vált forgatókönyvét. A legenda szerint a film alapötletével álmában állt elő, lázasan utazott egy római forgatásra (épp a Piranha II. című filmjét népszerűsítette), és lelki szemei előtt egy, a tűzözönből előbukkanó ijesztő fémváz jelent meg neki. Mindössze egyetlen rendezéssel a háta mögött még félretett pénze sem volt, ráadásul az álomprojektje is csak nehezen, három év alatt állt össze, ezalatt pedig bőven elfogyott a spórolt pénze.

screenshot_2025-02-08_at_21-09-06_terminator_a_halaloszto_1984.jpg

Mindenképpen szerette volna saját maga rendezni a filmet, ezért az írás végeztével megpróbálta a forgatókönyvet eladni valamelyik nagyobb filmcégnek. A megkeresett vállalatok érdeklődést mutattak ugyan a szkript iránt, de elzárkóztak attól, hogy olyasvalakire bízzák a rendezést, aki addig csupán egy alacsony költségvetésű, megbukott filmet készített. A Hemdale Filmnél azonban beleegyeztek abba, hogy ő legyen a rendező. A gyártásba beszállt egy újonnan alakult cég, a Pacific Western is, akik jelképes összegért, 1 dollárért vette meg a forgatókönyvet, és végül James Cameron hozzáláthatott a forgatáshoz.Bár nagy költségvetésűnek tűnik, a film valójában egy B-kategóriás alkotás volt, amire mindösszesen hatmillió dollárt szánt a forgalmazó. Cameront dicséri, hogy ennyire kevés pénzből sikerült ilyen látványvilágot létrehoznia, de ehhez számtalan harcot kellett megvívnia. Szerencséjére végül sikerült támogatót szereznie és úgy fejezhette be filmjét, ahogy eredetileg tervezte és hatalmas sikerre vitte a mozit.

I'll be back!

A filmnek eredetileg nem Arnold Schwarzenegger lett volna a főszereplője, mert a kezdeti elképzelés az volt, hogy a terminátor egy átlagos testalkatú ember legyen, aki könnyedén elvegyülhet a tömegben. Ennek megfelelően eleinte Lance Henriksenben (aki végül Vukovich rendőrtisztet alakította a filmben) és O.J. Simpsonban gondolkodtak, de végül mindkettejüket elvetették, utóbbit azért, mert úgy gondolták, túlzottan jófiús a megjelenése. Schwarzeneggert épp Henriksen ajánlotta be, bár nem a cyborg, hanem Kyle Reese szerepére, amikor azonban a rendező találkozott az osztrák testépítővel, azonnal rájött, hogy megtalálta a tökéletes gyilkos robotját. Ezután hajlandó volt rá nyolc hónapig várni, amíg a színész be nem fejezte a Conan, a pusztító (Conan the Destroyer) forgatását. Ez az idő pont elég volt James Cameronnak ahhoz, hogy közben megírja az Aliens - A bolygó neve: Halál (1986) forgatókönyvét. Arnold Schwarzenegger pedig a filmnek köszönhetően igazi sztárrá vált Hollywoodban, ő lett a nyolcvanas évek legnagyobb akciócsillaga.

screenshot_2025-02-08_at_21-08-51_terminator_a_halaloszto_1984.jpg

400.jpg

A Terminátor 1984 egyik nagy meglepetésmozija lett és máig töretlen népszerűsége  a műfajteremtő alkotások sorába emelte.  A filmben diadalt ül a stílus a történet fölött, az ügyesség az intelligencia fölött, James Cameronnak pedig sikerült elhárítania a nézők lehetséges kifogásait a sztori komoly hiányosságaival szemben. A filmet uraló tech-noir stílusának lendülete, valamint a számos csavar és fordulat nyomán kibontakozó cselekmény épp elég ahhoz, hogy a néző ne gondolkodjon el a sztori abszurditásán. A film olyannyira büszke műfajára, hogy egy egyértelmű utalást is tesz erre a történetben: nem véletlenül Tech-Noir annak az éjszakai szórakozóhelynek a neve, ahol a jövőből jött, szupertechnológiát képviselő Terminátor meg akarja ölni az emberiség egyetlen reménységét, Sarah Connort. Még Arnold Schwarzenegger kiválasztása is a film javára válik, aki rezzenéstelen arcával, erős osztrák akcentusával és Frankenstein-szerű mozgásával a rossz színészet iskolapéldája. Erőszakos tetteit és pár sornyi szövegét olyan mechanikus egykedvűséggel és zord pofával adja elő, ami ellenállhatatlan, sokrétű iróniával tölti meg a figurát.

Még az idő múlásával és a kor technológiai korlátaival is, a Terminátor a feszültséggel teli filmművészet mesterműve marad, amely jelentős mértékben a késő nagy Stan Winston által életre keltett báb- és protéziseffekteknek köszönheti hatását. Schwarzenegger fejét és felsőtestét nem egy felvételen egy mechanikus bábbal helyettesítették, mint például abban a jelenetben, amikor a saját szemét „műti”. Természetesen látszik ezeken a felvételeken, hogy nem a színészt mutatja a kamera, de 1984-ben ez a technikai megvalósítás tényleg úttörőnek számított és még az sem zavarta a nézőket, ha a végeredmény igen csak megmosolyogtató lett.

A Terminátor hatására a szinte legyőzhetetlen robotok és idegenek egyre divatosabbak lettek Hollywoodban. A Robotzsaru (RoboCop, 1987) vagy épp a Ragadozó (Predator, 1987) is sokat köszönhet a filmnek, de Jean-Claude Van Damme is igencsak erősen inspirálódott a szériából, hiszen a Cyborg (1989) és a Tökéletes katona (Universal Soldier, 1992) is erősen magán viseli a film kéznyomait. James Cameron csupán remélhette, hogy a film jól szerepel majd a költségvetéséhez képest, de azt biztosan nem látta előre, hogy milyen jól teljesít majd. Az 1984 októberében bemutatott film a kasszasikerlisták élén nyitott, és a remek kritikáknak és szájhagyománynak köszönhetően csak Amerikában közel negyvenmillió dollárt, míg világszerte közel 80 millió dollárt keresett, ezzel is elővetítve a későbbi részeket. A folytatás 1991-ben (Terminátor 2. - Az ítélet napja) még az első résznél is zajosabb sikert aratott, azóta pedig még további négy rész, valamint egy televíziós sorozat (Sarah Connor krónikái) is öregbítette a franchise hírnevét.

Érdekességek

- James Cameron látta a Mad Max 2. című filmet és annyira tetszett neki Mel Gibson alakítása, hogy neki akarta adni a Terminátor szerepét., de ő nem fogadta el, mert nem érezte magát megfelelőnek a munkára. Ezután bepróbálkoztak Tom Selleckkel, Kevin Kline-nál és Michael Douglasnál is, és állítólag Sylvester Stallone neve is előkerült.

A Sarah Connor szerepét megformáló jelöltek között ott volt Geena Davis és Daryl Hannah is, akik meghallgatásra is mentek, de szóba került Michelle Pfeiffer, Diane Lane, Jennifer Jason Leigh, Rosanna Arquette és Carrie Fisher is, sőt még Sharon Stone és Kelly McGillis is bejelentkezett a szerepre. James Cameron végül Debra Wingernek ajánlotta fel a főszerepet, csakhogy a sokáig hezitáló Winger nem sokkal a forgatás megkezdése előtt visszalépett, és ekkor került képbe Linda Hamilton.

- Linda Hamilton miután megkapta a szerepet, eltörte a bokáját – de már nem volt idő új színésznőt keresni. Hamilton végül befásnizott lábbal csinálta végig a forgatást, a kedvéért még át is variálták az üzemezést, és a fizikailag megerőltetőbb jeleneteket a legvégére hagyták.

screenshot_2025-02-08_at_21-09-51_terminator_a_halaloszto_1984.jpg

- Kyle Reese szerepét eredetileg Jürgen Prochnownak szánta volna a rendező, ám a német színész többszöri megkeresésre is nemet mondott. Sokáig nem kis meglepetésre az akkor egyre többet filmező Sting volt az egyik befutó, de Mickey Rourke és Bruce Willis is szóba jött. Ezután jött a képbe Michael Biehn, ám ő nem győzte meg Cameront, mivel nem tetszett a rendezőnek a színész erős déli akcentusa. Ekkor hívták be Arnold Schwarzeneggert, aki egy fekete bőrdzsekiben, napszemüvegben érkezett a meghallgatásra, ám ő végül a Terminátor szerepét kapta meg.

- Mindösszesen 14 sornyi szövege van az egész moziban a címszereplőt alakító Arnold Schwarzeneggernek. Ez tízzel kevesebb, mint amennyi a Conan, a barbárban volt neki.

- James Cameron gerillamódszert” alkalmazott a film készítése során. Ez annyit tesz, hogy forgatási engedély nélkül kiment az egész stáb egy adott helyszínre, gyorsan leforgatták a jelenetet, majd utána pakoltak is össze, mielőtt a rendőrök megjelentek volna. 

- Az osztrák származású színész amennyire csak lehet, megpróbálta kerülni Linda Hamiltont és Michael Biehnt a forgatás ideje alatt, mert nem akart velük jó kapcsolatot kialakítani, hiszen a sztori szerint az általa megformált T-800-as modell meg akarja ölni az említett két színész karakterét, ezzel segítve kollégáik alakítását, hogy hitelesebben tudják előadni a félelmet a vásznon.

- Arnold Schwarzenegger egy hónapig gyakorolt fegyverhasználatot, és a végére annyira belejött, hogy bekötött szemmel is szét tudta szedni, majd össze tudta rakni a Halálosztó pisztolyait és puskáit. A lézerirányzékú fegyver, amit a Terminátor használ, már létező prototípus volt, ám a célzóberendezés jókora akkumulátorát Schwarzenegger kabátjában rejtettek el.

screenshot_2025-02-08_at_21-10-10_terminator_a_halaloszto_1984.jpg

- Az eredeti elképzelés szerint a Terminátornak rendszeresen étkeznie kellett volna, hogy az emberi teste „életben” maradjon. Fel is vettek egy jelenetet, amiben Schwarzenegger bőrszerkóban és napszemüvegben csokoládét majszol, ám a rendező annyira komolytalannak érezte a jelenetet, hogy elvetették az ötletet és maradt az az elképzelés hogy nincs szükségül a Terminátoroknak ételre.

A stúdió azt is szerette volna, ha a Michael Biehn által alakított Kyle Reese-t egy kiborg-kutya segítse, Cameron azonban ezt megvétózta, abba az ötletbe viszont belement, hogy Kyle Reese és Sarah Connor kapcsolata elmélyüljön és Kyle legyen John Connor apja, létrehozva ezzel a legtöbbet felemlegetett filmes idő-paradoxont.

- A legendák szerint egyik este Schwarzenegger el akart menni enni valamit egy közeli gyorsétterembe, de megfeledkezett a maszkjáról a kinyomott szemével és leszakadt bőrével, ezért kisebbfajta pánikot okozott Los Angelesben a megjelenésével.

cf6dababd9c748c3aa1d4f323df88003.jpg

- James Cameront a premiert követően plágiumvádakra hivatkozva beperelte egy sci-fi író, név szerint Harlan Ellison, akivel a producerek a direktor javaslata ellenére peren kívül megegyeztek és a film későbbi kiadásaiban már feltüntették a nevét.

- Linda Hamilton később összejött James Cameronnal, 1997-ben össze is házasodtak, majd két évre rá el is váltak.

Vélemény

Bizonyára  sokan ismerik azt a régi legendát, ami szerint a Terminátor 2. Elektromodulator 2 címen futott a szlovákiai mozikban. Ebből természetesen semmi sem igaz, de annyira nem kell messzire mennünk, hogy találkozzunk egy valós címadással, hiszen Lengyelországban Elektroniczny Morderca (magyarul Elektromos gyilkos) címen futott a mozi. A film nálunk is csak utólag kapta meg a Terminátor címet és eredetileg csak A Halálosztó volt. Először a második rész során lett átnevezve és csak sokkal később, 2004-ben kapta meg a szinkronizálás során. Távol álljon tőlem, hogy mindezeket azért írtam le, hogy kifigurázzam a filmet, mert semmi bajom a filmmel, aminek ugyan nem vagyok nagy rajongója, de alapvetően mindig is kedveltem, fiatalabb koromban talán jobban, mint idősebb fejjel.

terminator-quad-emailable.jpg

Nem kétséges, hogy a Terminátor több szempontból is filmtörténeti mérföldkőnek számít, ráadásul mindezt úgy sikerült elérnie, hogy alapvetően egy, az átlagnál jobban sikerült B-kategóriás filmről beszélünk. Egyrészt kiváló kezdést jelentett egy mára már hatalmassá nőtt franchise-nak (amit már azóta rég be kellett volna fejezni, de ez egy másik történet), másrészt elindította az akkoriban nem túlzottan sok színészi tehetséggel megáldott Arnold Schwarzeneggert a világhírnév felé vezető úton, továbbá egy sajátos műfajt is teremtett, amit azóta is páran -kisebb-nagyobb sikerekkel - próbáltak leutánozni. Én egyébiránt hamarabb láttam a sokak (és szerény véleményem) szerint még jobban sikerült második részt, mint a legelsőt, és a nagy Arnie-val való legelső találkozásom csak azért nem a Terminátor 2.-vel történt meg, mert már korábban láttam egy agyonnézett, hangalámondásos videokazettán a Kommandó című műremekben.

eaa7cd2a932441abae055c9aec83e637.jpg

Vannak azok a színészek, akiknek egész egyszerűen egybeforrt a nevük az általuk játszott karakterekkel, ebbe a csoportba tartozik Arnold Schwarzenegger is, akiről mindenkinek a T-800-as modell jut az eszébe. Ezzel egészen addig nem is volt baj, amíg el nem érkeztünk az utolsó két részhez, amikor más inkább röhejes volt, hogy egy közel 70 éves fószer osztja az igazságot a legyőzhetetlen robot szerepében. Ha már emlékezetes szerepekről beszélünk, még Schwarzinál is jobban sikerült beskatulyázódnia egy szerepbe a Sarah Connort játszó Linda Hamiltonnak, akinek ezen kívül gyakorlatilag semmilyen értékelhető alakítást nem tudott felmutatnia egész élete során. Jómagam sosem szerettem őt, színészileg sem tartom őt sokra és a haja is milyen már.

screenshot_2025-02-08_at_21-12-22_terminator_a_halaloszto_1984.jpg

screenshot_2025-02-08_at_21-07-31_terminator_a_halaloszto_1984.jpg

De inkább térjünk rá arra, mitől is jó film még mai szemmel is a Terminátor? Legelőször azért, mert szerencsére James Cameron nem elégedett meg annyival, hogy kizárólag az akciójelenetekre helyezze a hangsúlyt és minél több autós üldözést, robbanást és gyilkosságot mutasson be, hanem felépített köré egy egészen jó történetet, ami a saját szabályainak megfelelően, de remekül működik. Ugyanakkor ahhoz sem kell nagy zseninek lennünk, ha kicsit jobban odafigyelünk, rögtön felfedezhetünk látványos logikai bukfenceket a történetben. Az alapfelállás szerint a jövőbeli Connor visszaküldi a múltba Kyle Reese-t megvédeni az anyját, akinek ez annyira jól sikerül, hogy közben megfogan a kis John, aki felnőve harminc év múlva visszaküldhesse az apját a múltba, hogy megszülethessen. Ugye érthető? Ugyan az időutazásos történet nem teljesen lett átgondolva, de ez ne zavarjon minket, mert cserébe kapunk egy látványos, izgalmas és akciódús filmet. Ugyan a látványvilág hagy némi kívánnivalót maga után, de engem még ez sem zavar, mert a következő részben már kijavítják ezeket is.

screenshot_2025-02-08_at_21-13-02_terminator_a_halaloszto_1984.jpg

16_5.jpg

Végül pedig ne felejtkezzünk meg arról, hogy bármennyire is csak egy fikcióról van szó, aminek a szórakoztatás a fő célja, a James Cameron által megálmodott vízió közelebb van hozzánk, mint az valaha is gondolhattuk volna. Éppen napjainkban éljük a filmben a Skynet képében felvázolt a mesterséges intelligencia korszakát, és ha nem figyelünk eléggé, akkor a filmbéli történet akár valósággá válhat. Amennyiben James Cameron ezzel a filmmel lezárta volna a történetet, akkor is elégedett lehetett volna mind ő, mind a nézőközönség, de a második résszel sikerült túlszárnyalnia az eredeti elképzelését is, de ez már egy későbbi blogbejegyzés témája lesz.

Ítélet: 10/8

Vissza a címlapra
Minden napra 1 film
Legjobban pörgő posztok
Öt megrendítő fotó a XX. századból
Szentgáli Zsolt • 6 nap
A Como elleni mérkőzés
Apuleius • 7 nap
A PSV elleni mérkőzés
Apuleius • 3 nap
A poltavai csata - I. rész
Blogvendegszerzo • 7 nap
Előtte – utána: 4 kis fürdőszoba teljes felújítása
Minden, ami lakásfelújítás • 29 nap
Cikkek a címlapról
Ráncosabb lesz a bőre, ha sokat laptopozik - 6 tanács bőre megóvására
Tényleg ráncosabbá tehet minket a laptop képernyője vagy a telefon kijelzője? A monitorok által kibocsátott kék fény valóban nem tesz jót a bőrnek, hosszú távon öregedést, pigmentfoltokat, oxidatív stresszt és gyulladást okozhat, de szerencsére közel sem árt annyit, mint a direkt napsugárzás.
Éjszakai vizelés: 8 gyakori ok, ami miatt pisilni járkálunk az éjszaka közepén
Az éjszaka közepén többször is felébred a sürgető vizelési inger miatt? Egyetlen éjszakát sem tud pisilés nélkül, nyugodtan átaludni? Nem Ön az egyetlen: a felnőtt lakosság több mint fele rendszeresen tapasztalja ezt a problémát. Az éjszakai vizelés nem csupán kellemetlen, de hosszú távon az…
>