1956. október 23. 13.40
Szignál Kedves Hallgatóink, most napi híradónk következik. Mai adásunkat teljes egészében a magyarországi diákmegmozdulások nyugati visszhangjának szenteljük. Ismertetjük a nagy nyugati lapok szokatlanul terjedelmes közléseit és kommentárjait a hazai ifjúsági eseményekkel kapcsolatban. Felolvassuk Vasvári Gergely beszámolóját.
A Szabad Európa Rádió adásának részlete az alkalmazás bal szélére kattintva meghallgatható:
A hét eleje óta a külföldi újságstandokról a magyar és lengyel szavak ötlenek a járókelők szemébe. Az újságolvasó ember a lapok elsõ oldalán, politikai hírei között első helyen találkozik a varsói, a szegedi, pécsi és budapesti megmozdulásokkal. A magyarországi egyetemisták tüntetéseit, követeléseit, lázas szervezkedését, a DISZ-szel való szakítását nyugaton nagy jelentőségű eseménynek látják és szokatlanul bőségesen és meleg hangon kommentálják. Vegyük sorra a különböző nyelvű lapokat!
Elsőnek idézzük a New York Herald Tribune európai, párizsi kiadását. Az Amerikában, de több európai országban is nagy népszerűségnek örvendő napilap legutóbbi száma első oldalán "A magyar diákok lázadása" címmel hosszú cikket közöl, és a következőket írja:
"Három magyar egyetemen a diákok ezrei ultimátumot intéztek a kommunista hatóságokhoz. A diákok utcai tüntetéssel fenyegetőznek arra az esetre, ha a kormány nem tesz haladéktalan intézkedéseket a nagyobb szabadság és a jobb életviszonyok megteremtésére. A diákok követelik, hogy kívánságaik 14 napon belül találjanak meghallgatásra. A mozgalom Budapest, Szeged és Pécs egyetemein indult meg. Ez legutóbbi fejleménye annak a lázas izgalomnak, amely nemcsak az egyetemeket, hanem a többi, egyéb fokozatú iskolákat is átjárta. A kommunista hatóságok kénytelenek elismerni a diákok panaszainak jogosságát, de siránkoznak a sztrájkkal és tüntetésekkel való fenyegetőzés miatt, és arról beszélnek, hogy egyesek ezzel könnyen visszaélhetnek. Magyarország mindenesetre Lengyelországgal együtt élen jár a nemzeti függetlenség követelésében, és az események vezetését, úgy látszik, magához ragadta az ifjúság. Az ifjúság megmozdulása drámai jelentőségű. A diákok nemcsak maguk, hanem az egész nemzet számára követelik a jobb életviszonyokat, a szabadságjogokat és a nemzet függetlenségét." A New York Herald Tribune mellett ugyancsak foglalkozik a magyarországi ifjúsági eseményekkel a másik nagy jelentőségű amerikai lap, a New York Times is. A következőket írja:
"Egy évvel ezelőtt kezdődött meg Magyarországon a szellemi világ megmozdulása. Akkor az írók adtak hangot a nép kívánságainak, ezt követte az újságírók követelése a szabad sajtó után, és most bekövetkezett az ifjúság megmozdulása is. A magyar diákok csatlakoztak ahhoz a kórushoz, amely a kommunista rendszer szigorának enyhítését kívánja."
A New York Times budapesti tudósítója a továbbiakban rámutat arra, hogy a szellemi emberek és az egyetemisták megmozdulása nem áll egyedül. Hasonló elégedetlenség és erély mutatkozik a munkásság soraiban is. A munkások követelik az árviszonyok és az egész termelési rendszer gyökeres reformját. A lap beszámolója érzékelteti, hogy a kommunista rendszerrel szemben, az ifjúság közreműködésével és vezetésével egyre erősebben alakul ki a nemzeti egység.
Az angol nyelvű lapok után vessünk egy pillantást a francia sajtóra is. Valamennyi nem kommunista francia napilap bő teret szentel a magyar egyetemisták akcióinak. Részletesen ismertetik az eseményeket, majd párhuzamba állítják a lengyelországi fejleményekkel. A France-Soir azt írja, hogy Magyarország már a lengyel ösvényen jár, és Nagy Imre egykönnyen a magyar Gomulka lehet. A Paris Presse a varsói és budapesti eseményekkel foglalkozva a következőket írja:
"Az oroszoknak vigyázniuk kell, és tartózkodniuk kell az események erõszakos elfojtásától, mert mint a jelek mutatják, a varsói megmozdulás könnyen átterjedhet Budapestre is. A pécsi diákmozgalom azt mutatja, amit a varsói események, hogy jelenleg elemi erejû nemzeti érzés hullámzik át ezeken az országokon, és Hruscsov ügyetlen prédikációi csak növelik a szenvedélyeket. Ha a Szovjetunió Lengyelországban erőszakot alkalmazna, úgy a láncreakció törvényei szerint Budapesten, Prágában és Kelet-Berlinben is számolnia kellene ellenállással" - írja a Paris Presse legutóbbi száma. Az olasz sajtó lapjai is kivétel nélkül beszámolnak a diákság mozgalmáról. A Corriere della Sera szerint az ifjúsági megmozdulás hajtóereje a nemzeti függetlenség utáni vágy. Az olasz lapok közül elsõnek adott hírt a szegedi eseményekrõl a Vatikán félhivatalos lapja, az Osservatore Romano. A lap különösen kiemeli azt a tényt, hogy a DISZ-ből kilépő 3.000 szegedi diák, önálló és független ifjúsági szervezetet hozott létre. Az eseményekkel foglalkozó cikk címének is ezt a tényt adták: a független szerv létrehozását. Beszámol az Osservatore Romano a követelésekről, kiemelve, hogy a fiatalság újra kívánja március 15-e nemzeti ünneppé való megtételét. Megemlíti a lap, hogy a hivatalos kommunista ifjúsági szerv sietett helyeselni a diákság követeléseinek, melyek viharos légkörben hangzottak el. "Nagy jelentőségű, hogy a magyarországi ifjúsági mozgalmakról hírt ad a Neue Zürcher Zeitung, a világszerte olvasott nagy svájci napilap. A Zürcher Zeitung cikkjébõl kiviláglik, hogy az ifjúság szabadságharcáról van szó, amelyet - mint a lapban olvassuk - a száz évvel ezelőtti magyar szabadságharccal lehet összehasonlítani. A svájci lap a diákok kívánságai közül elsõ helyen említi az orosz nyelv kötelező tanulásának eltörlését, a marxizmus, leninizmus tananyagának eltörlését, a honvédelmi ismeretek anyagának csökkentését, és az egyetemek autonómiájának visszaállítását. Befejezésül megemlíti a Neue Zürcher Zeitung, hogy a múlt századbeli magyar szabadságharcot, amelyhez a magyar ifjúság mai megmozdulását lehet hasonlítani, annak idején az osztrák elnyomók nem egymaguk verték le, hanem csakis orosz csapatok segítségével."
Vezető helyen és szokatlan érdeklődéssel reagál a magyar eseményekre a nyugatnémet sajtó is. A Münchener Mercur, amely a hivatalos politikát és Adenauer elképzeléseit támogatja, első oldalon közli cikkét, amelynek címe: "A magyar diákok szabadságért kiáltanak." A cikk ismerteti a szegedi, pécsi és pesti eseményeket, aláhúzza annak jelentőségét, hogy a diákok sztrájkkal és tüntetésekkel fenyegetőztek. Jelentős esemény a lap szerint a teljes sajtószabadság követelése, és az a vágy, hogy nyissák meg a határokat nyugat felé, engedélyezzék a nyugati utazásokat, töröljék el a marxista-leninista tárgyakat, és engedjék be az országba a nyugati kultúra termékeit. Nemcsak az Adenauer-párti, hanem az ellenzéki nyugatnémet sajtó is lelkesedéssel számol be a magyar ifjúság akcióiról. A Süddeutsche Zeitung kiemeli azt a tényt, hogy az egyetemisták tömegesen lépnek ki a DISZ-ből, és önálló ifjúsági szervezeteket alakítanak. Aláhúzza annak a fontosságát is, hogy a budapesti ifjúság figyelemmel kíséri a lengyel eseményeket, és hogy külön táviratban üdvözölte a lengyelek szabadságharcát, biztosítva a lengyel ifjúságot, hogy a magyar ifjúság is folytatja a megkezdett harcot. A fenti sajtószemle, kedves Hallgatóink, csak röviden közölhette a nyugati sajtó élénk és terjedelmes visszhangját. Tény, hogy a szabad világ lapjai hosszú évek óta nem mutattak ilyen nagyfokú érdeklődést, mint most. Az ifjúság lázadásának híre áttörte a vasfüggönyt, és a magyarországi egyetemisták cselekedeteit az egész nyugati világ a legnagyobb érdeklődéssel és rokonszenvvel figyeli.
Kedves Hallgatóink, napi híradónkat közvetítettük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
A Szabad Európa Rádió Magyar Osztályának archív hanganyagai 4617 tekercsen maradtak fenn, 1997-től kezdtek beérkezni az Országos Széchényi Könyvtár Történeti Interjúk Tárába.
Később, 2001 őszén kerültek a gyűjteménybe a Szabad Európa Rádió 1956-ban sugárzott hangdokumentumai, 311 db 90 perces audiokazettán. A hangdokumentumok szinte teljes egészében tartalmazzák az 1956. október 22. és november 13. között elhangzott SZER-adásokat, valamint a Kossuth Rádió adásait, melyeket a SZER úgynevezett Monitoring osztálya rögzített.
Tovább