Széchényi Ferenc-emlékérem 2024

2024. november 27. 06:00 - nemzetikonyvtar

Nemzeti könyvtárunk alapításáról minden év november 25-én ünnepi műsorral, valamint munkatársaink kitüntetésével és elismerések odaítélésével emlékezünk meg. A Széchényi Ferenc-emlékérem 1989 óta az aktív munkatársainknak adható legmagasabb intézményi elismerésünk, amely a könyvtárban életpályajelleggel eltöltött hosszú szolgálati időért és a kimagasló munkateljesítményért vagy jelentős tudományos tevékenység alapján ítélhető oda annak emlékezetére, hogy 222 évvel ezelőtt, 1802. november 25-én kelt adománylevelével gróf Széchényi Ferenc a nemzetnek ajándékozta könyvekből, kéziratokból, metszetekből, térképekből és érmekből álló hungarikumgyűjteményét, s ezzel megalapítója lett a nemzeti könyvtárnak.
Idei díjazottunk Érdi Marianne könyv-, papír-, és bőrrestaurátor művész, az Állományvédelmi és restauráló osztály helyettes vezetője, aki
2024. november 25-én vette át könyvtárunk északi olvasótermében a Széchényi Ferenc-emlékérmet. Munkásságát Horváth Diána, az Állományvédelmi és Restauráló Osztály vezetője méltatta.

11_27_szechenyi_ferenc_emlekerem_2024_2.jpgÉrdi Marianne, a Széchényi Ferenc-emlékérem 2024-es díjazottja az Állományvédelmi és Restauráló Osztály őt laudáló vezetője, Horváth Diána és Rózsa Dávid főigazgató társaságában. Fotó: Visky Ákos

Az alábbiakban Horváth Diána laudációját közöljük Érdi Marianne-ről.

Kedves Marianne, tisztelt főigazgató úr, kedves kollégák!

A nemzet könyvtára 1989 óta évről évre az alapítónk tiszteletére létrehozott Széchényi Ferenc-emlékéremmel díjazza egy kiemelkedő teljesítményt nyújtó munkatársát.
Örömteli számomra, hogy az idei évben Érdi Marianne kapja több évtizedes szakmai és tudományos munkájának elismeréseként a nemzeti könyvtár legfontosabb díját. 2006-ban Marianne állt itt, és méltatta minden könyvrestaurátor példaképét, Kastaly Beát. Most már ő vált példaképpé, hiszen a mi csodálatos szakmánkat életben tartja, újabb restaurátorokat képez, és szélesebb körben ismerteti az állományvédelem fontosságát.
Érdi Marianne Középiskolai tanulmányait a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskolában folytatta, ahol 1979-ben alkalmazott grafika szakon érettségizett. Első munkahelye a Pannónia Rajz- és Animációs Filmstúdió volt, ahol fázisrajzolóként dolgozott. Ezután helyezkedett el az Országos Széchényi Könyvtár Hírlap-állományvédelmi osztályán 1982. július 1-től. Ez a Hold utcai műhely a könyvrestaurátori szakma bölcsője volt. Tulajdonképpen egy alkotóműhely, ahol minden szakmabélit vagy kedvelőt szívesen láttak, ahol a tudás gazdát cserélt. Az űrhajósok a holdra, a könyvrestaurátorok a Holdba vágytak.
2001-ben a Magyar Képzőművészeti Egyetem Múzeumi és Közgyűjteményi tárgyrestaurátor-képzésen papír-bőr szakon végzett Restaurátor művészként.
2001-től az OSZK Restauráló Osztályának, majd az összevont Restauráló és Kötészeti Osztálynak lett a vezetője. A megalakuló Állományvédelmi Bizottság fogta össze évtizedeken keresztül a nemzeti könyvtár állományvédelmi feladatait, melynek titkára volt az elnök mellett.
2017. március 25-én az MTA dísztermében vette át könyvtárunk restaurátorai nevében a Magyar Örökség díjat a pergamenkódex restaurálásában végzett innovatív megoldások kidolgozásáért, amely nemzetközileg is elismert, és számon tartott technológia.
Érdi Marianne munkássága nemcsak technikai szaktudását, hanem pedagógiai és előadói készségeit is megmutatja. Számos alkalommal tart előadásokat konferenciákon belföldön és külföldön egyaránt, publikált szakmai folyóiratokban, kulturális magazinokban, adott interjút tévéműsoroknak, hogy bemutassa a könyvkötések technikai részleteit, valamint felhívja a figyelmet a megelőző állományvédelem jelentőségére, amely különösen fontos a muzeális dokumentumok fennmaradása szempontjából. A Könyvtári Intézet által szervezett országos szintű segédkönyvtáros-képzés keretei között állományvédelmi, a Magyar Képzőművészeti Egyetem restaurátor szakán pedig évtizedek óta készítéstechnikai ismereteket oktat. 2022-ben – 10 év szünet után – az OSZK által újraindított Könyv- és papírrestaurátor szakmai képzés szervezésében és az oktatásban vezető szerepet vállalt. A képzés újra indulását több éves munka előzte meg, hiszen meg kellett felelni az azóta megváltozott szabályozásoknak és szakmai feltételrendszernek. Fontos feladat volt a korábbi jegyzetek aktualizálása és frissítése is. A képzés országos kompetenciaközpontként fontos, hiánypótló tevékenysége a nemzeti könyvtárnak.
A kötéstörténeti kutatás a nemzeti könyvtárban a könyvrestaurátorképzéssel szinte egy időben kezdődött el. Marianne ezen a téren is sokat tevékenykedett. Egyik fontos kutatási témája Széchényi Ferenc könyvtárának kötetei, vagyis az alapítói könyvtár. Az OSZK kötéstörténeti kutatóiból kutatócsoportot alakított. Jelentős eredményük egy kötéstörténeti adatbázis alapjainak lefektetése, és e kutatási terület szakszókincsének megalkotása. Vezetése alatt restaurátor szakemberek összefogásával megújult az ötnyelvű könyv- és papírrestaurálási szótár, ami a külföldi szakirodalom használatát segíti.
A Papír- és Nyomdaipari Műszaki Egyesület Restaurátor Szakosztályának 1982 óta tagja, 2014 óta pedig az elnöke. 2017-ben az egyesületen belül végzett munkájáért Lengyel Lajos-díjban részesült. Sokat tesz kulturális örökségünk megőrzéséért. Széles körben ismert kollégáit támogató, segítő tevékenységéről is.
A nemzeti könyvtárért végzett kiemelkedő munkája, könyvrestaurálási hagyományok fenntartásában és megőrzésében végzett kimagasló tevékenysége érdemessé teszik személyét a Széchényi Ferenc-emlékéremmel történő elismerésre
Kedves Marianne, szívből gratulálok ehhez a díjhoz, jó egészséget és még sok aktív évet kívánok neked!

11_27_szechenyi_ferenc_emlekerem_2024_1.jpgÉrdi Marianne, a Széchényi Ferenc-emlékérem 2024-es díjazottja. Fotó: Visky Ákos

Horváth Diána
(Állományvédelmi és Restauráló Osztály)

Vonatkozó blogbejegyzéseink:

komment

A bejegyzés trackback címe:

https://nemzetikonyvtar.blog.hu/api/trackback/id/tr9218739496

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása