Hogyan került egy 16. századi kódexre XII. Ince pápa címere? Mátyás király miért nem támogatta a kézirat nyomtatott kiadását? A híres milánói miniátor gyönyörű címlapjával mi történhetett?
A Múzeumok Éjszakáján minden kérdésedre válaszolunk!
Kézirattárunk különleges tárlatán újra látható lesz egy corvina – sok más izgalmas kézzel írott dokumentum mellett. Baptista Mantuanus munkája tűzön és vízen keresztül élte túl az évszázadokat.
Baptista Mantuanus: Parthenice. Pars I. sive Mariana 1485-1488 között. Milano, Pergamen.
Múzeumok Éjszakája 2014. június 21.
Gyűjteményeink és műhelyeink több mint kétszáz éve őrzői az írott magyar kultúra teljességének. A Múzeumok Éjszakáján nemcsak a gyűjteményeink izgalmas darabjait mutatjuk be, hanem bevezetjük látogatóinkat az ŐRZŐK, a nemzeti könyvtár munkatársainak gyűjtő, konzerváló, tudományos tevékenységébe is. Csatlakozz az eseményhez most!
A szerző (†1516) Szűz Mária életéről szóló munkájának kéziratát Mátyásnak ajánlotta, talán abban a reményben, hogy a király támogatni fogja a nyomtatott kiadást is. Az illuminálás Giovanni Pietro da Birago milánói miniátor munkája. Az architektonikus díszítésű címlap sajnálatosan megrongálódott: elmosódott az aedicula pilasztereinek díszítése, a Madonna-kép fölötti tábla ajánlószövege, s a realisztikus tájképi hátteret is csak nyomokban érzékelhetjük.
Mátyás címerére Antonio Pignatelli, a későbbi XII. Ince pápa címerét festették rá. A szignálatlan kódex miniátora stílusjegyei alapján azonosítható annak a Vatikánban őrzött Pontificalénak a festőjével, amelyet ifj. Vitéz János rendelt meg Mátyás számára, továbbá egy imakönyv festőjével, amelyet Corvin János jegyese, Bianca Maria Sforza anyjának készítettek. Az ismeretlen mestert – egy szignált miniatúra segítségével – Giovanni Pietro da Birago személyében határozták meg a kutatók. A Széchényi Könyvtár 1939-ben vásárolta a kódexet Ernst Lajos antikváriustól.
A kürenbergi lovag 12. századi verseitől Babits könyvtárszobájának fényéig – az ismeretlenségből, a feledésből, a pusztulásból új életre kelt kincseket mutatunk a Kézirattár gyűjteményéből. A kéziratok őrei, a restaurátorok és a tudósok azon dolgoznak, hogy a művek testét és lelkét megmentsék a falánk idő pusztításától. Tárlatvezetések 19, 20 és 21 órakor, fotókészítési lehetőség Babits Mihály lámpaernyője alatt folyamatosan.
Hol: 6. szint, Corvina-kiállítótermek