Báró Eötvös Ilona és Rolanda a Dolomitokban – A hegymászó Jankovics Marcell tudósításai címmel tartottam előadást a Dr. Jankovics Marcell 150 – Egy felvidéki író újrafelfedezése címmel a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete, az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár és a Magyar Tudományos Akadémia által november 7-én, a magyar tudomány ünnepe keretében megrendezett tudományos emlékkonferencián.
Dr. Jankovics Marcell. In: Jankovics Marcell: Az Alpesek, Budapest, Hornyánszky, 1911. – Törzsgyűjtemény
Jankovics Marcell (Gárdospuszta, 1874. november 3. – Budapest, 1949. november 12.) egész életére hatással voltak a Dolomitok, a Dél-Tirolban lévő hegyek.
A Monte Rosáról hazafelé. Fotó: Dr. Jankovics Marcellné Jamniczky Agát. In: Jankovics Marcell: Az Alpesek, Budapest Hornyánszky, 1911, 208. – Törzsgyűjtemény
A Monte Cristallo, ez a különlegesen szép kis hegycsoport pedig, egyszerűen csak a „Cristallo”, maga a főcsúcs, kiemelkedő fontosságú volt a hegymászó, író, irodalomszervező és közéleti ember számára.
Cristallo – a szabadság, az emelkedett érzület, a természet szépsége és békéje, sőt az országok feletti barátság jelképe, vagyis az érdek nélküli rokonszenv titkos találkozási pontja volt Jankovics Marcellnek ez a merész, büszke sziklaalakzat, hova oly sokszor visszatért, s a nehéz időkben is visszagondolt. Számos írásában megemlékezik róla, ami nem is csoda, hisz ez a csúcs, az ezen a csúcson történt találkozás avatta igazi íróvá.
Monte Cristallo Schluderbach (Carbonin) felől. Fotó: Kis Domokos Dániel, 2019.
A magas hegyek iránti rajongásának is köszönheti az Eötvös családdal való szoros ismeretséget. Eötvös Loránd korának híres hegymászója is volt, s az ő két lányával, a Tofana di Rozes déli falának és a Torre del Diavalo hajmeresztő, addig elérhetetlennek hitt első megmászóival, vagyis Eötvös Ilona és Eötvös Rolanda bárónőkkel hármasban keresték föl egy ízben a Cristallo csúcsát. Ekkor szólította föl a két lelkes kisasszony, hogy – édesapjuk helyett is – örökítse meg hegymászó élményeit, a dolomitsziklák szépségeit. Ebből az elhatározásból született meg az Úttalan utakon 1903-ban, melyet azután – számos hegymászó és turisztikai szakcikk és visszaemlékezés mellett – még két gyönyörű könyv követetett, a Sasfészkek. Bolyongások a legmagasabb hegyeken és Az Alpesek.
„Dr. Jankovics Marcell, a felvidéki közéleti személy, ügyvéd, író, irodalomszervező kora egyik ismert hegymászója is volt, így a XIX. és XX. század fordulóján Eötvös Loránddal és két lányával, Ilonával és Rolandával szorosabb ismeretségbe került. Ő volt az első, aki a zárkózott Eötvösék hegymászó bravúrjairól hírt adott, és részletesen, az értő hegymászó szemével örökítette meg a Tofana di Rozes déli falának és a Diavolo sziklatornyának első megmászását, amit azután – a látott sikeren felbuzdulva – az első mászók tapasztalataival maga is véghezvitt. Az Úttalan utakon című 1903-as könyvét egyenesen a két sportos bárónőnek ajánlotta. A szerző még számos munkájában ír a hegycsúcsok meghódításáról. Későbbi visszaemlékezésében is többször vall ezekről az irodalmi szárnypróbálkozásairól és hegymászó emlékeiről.
A szerző kéziratban lévő, több mint hatvan év emlékeit részletesen felvillantó önéletrajzi „esszékötetében”, a Száz percben a hegyek, az átélt magashegyi túrák, sziklamászások, csúcstámadások sokszor előfordulnak, s az Eötvös lányokról egy kedves, már-már anekdotisztikus történetet is előad.
Kis Domokos Dániel: Báró Eötvös Ilona és Rolanda a Dolomitokban – A hegymászó Jankovics Marcell tudósításai. (Előadásabsztrakt). In: Dr. Jankovics Marcell 150 – Egy felvidéki író újrafelfedezése. emlékkonferencia Jankovics Marcell születésének 150. évfordulója alkalmából. 2024. november 7. OSZK – A Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézetének honlapja
A teljes előadás megnézhető, a prezentáció letölthető az Eötvös 100 honlapon.
Georg von Ompteda (1863–1931), katonatiszt, híres hegymászó, regény- és színdarabíró, műfordító készített felvételt Jankovics Marcellről a Croda da Lagón.
Erre a csúcsra először Eötvös Loránd jutott föl 1884-ben.
Jankovics Marcell a Croda da Lagón. In: Uő: Sziklatúra a Dolomitokban és téli kirándulás az Engadinban. In: Turisták Lapja, 16. évf. (1904), 195. – Törzsgyűjtemény
„E kép Zardini Rafael két felvételének egyesítése. Balra a Torre del Diavolo, jobbra a Gobbo. A két csúcs között lebegő alak Dimai Antoniot ábrázolja, ki itt az eredeti felvétel után éppen abban a pillanatban van feltüntetve, midőn a Gobbo ormáról (a képen láthatatlan kötélen) átsiklik a Torre sziklavállára. Időrendileg későbbi mozzanat a kép másik része, mely a leszállás módját ábrázolja a dupla kötéllel. Fent a csúcson látszik a kis lobogó, a sziklavállon Dimai erősíti az egyik kötelet, egy kicsit alatta áll Siorpaes Pietro; a fal közepén a szerző ereszkedik alá, lenn a nagy kőlapnak élén a kamin bejáratánál Siorpaes Giovanni szorítja a falhoz a köteleket.”
Jankovics Marcell: A Torre del Diavolo megmászása. In: Turisták Lapja, 16. évf. 1–4. sz. (1904), 11. – Törzsgyűjtemény
A Torre del Diavolo és a Gobbo csúcsok. Fotó: Rafael Zardini. In: Jankovics Marcell: A Torre del Diavolo megmászása. In: Turisták Lapja, 16. évf. 1–4. sz. (1904), 11. – Törzsgyűjtemény
Eötvös Lorándról írja Jankovics Marcell a Kézirattárunkban őrzött értékes kéziratban, a Száz percben:
„Rajongója lett ennek a sportnak, mely természetimádás és művészet. Remekbe fényképezi e derengő csúcsokat. Írás, illusztráció és nagy név, iskolát nevelne a szépség és bátorság egyetemén.”
Jankovics Marcell: Száz perc. Részlet – Kézirattár
Jankovics Marcell kedves pozsonyi orvosa, Tauscher Béla, a híres alpinista tanácsa pedig mindannyiunknak szól:
„Menj a hegyekbe, meggyógyul a tüdőd, a szíved. Menj a hegyekbe, – meggyógyul a lelked…”
Jankovics Marcell: A hegyek világa. (Száz perc. 172–177.). In: Új Idők, 1944. június 10.
Monte Cristallo. Fotó: Kis Domokos Dániel, 2019.
Kis Domokos Dániel (Színháztörténeti és Zeneműtár)
Irodalom:
- Jankovics Marcell: Az Alpesek, Budapest, Hornyánszky, 1911.
- Jankovics Marcell: A Torre del Diavolo megmászása. In: Turisták Lapja, 16. évf. 1–4. sz. (1904), 7–12.
- Jankovics Marcell a Croda da Lagón. Fotó: Báró Ompteda György. Uő: Sziklatúra a Dolomitokban és téli kirándulás az Engadinban. In: Turisták Lapja, 16. évf. (1904), 183–197.