Az égbolt és a csillagok kémlelése az emberiséggel egyidős, Farkas Bertalan, Kapu Tibor és társaik generációk sokaságának álmát váltják valóra, amikor a végtelen űr felé indulnak. Az eget kémlelő papok és tudósok már a civilizáció kezdetétől felismerték az égbolt állandó vagy rendszeresen visszatérő elemeit (csillagképek, bolygók stb.), amelyek alapján térben és időben is tudtak tájékozódni. A váratlan, szokatlan égi – sokszor nem is csillagászati, csupán légköroptikai – jelenségek azonban meglepetésszerűen tűntek elő és riadalmat, fejtörést okoztak a szemtanúknak. Az ő beszámolóikat sokan igyekeztek összefüggésbe hozni egykorú eseményekkel, azokat előjelként, figyelmeztetésként értelmezni. Ezek a magyarázatok a 16. század elejétől nyomtatásban is napvilágot láttak és enyhítették a korszak közvéleményének szomját a hírekre.
A reneszánsz polihisztor, Konrad Lykosthenes (1518–1561) ilyen égi jelenségekből és más ritkaságszámba menő eseményekből – torzszülöttek, furcsa állatok – állított össze gazdag válogatást, amelynek német nyelvű kiadásával a Régi Nyomtatványok Tára is rendelkezik.
A képen alul az 1488-as, az Arab-félszigeten megfigyelt, kaszát formázó égi tünemény látható, az ezzel összefüggő események közt Lykosthenes megemlítette Hunyadi Mátyás és – az ekkor még csak cseh király – Ulászló békeszerződését is.
Égi jelenségek és magyarázatuk, Konrad Lykosthenes: Wunderwerck, Basel, Heinrich Petri, 1557. MNMKK OSZK RNYT Ant. 311 – Régi Nyomtatványok Tára
Kik állnak a sikeres űrhajósok háta mögött? Piromániások és tüzérek generációi, akik a puskapor Európába érkezése óta tökéletesítik a robbanás, égés hajtóerejének polgári és katonai célú kihasználását. Bornemissza Gergely tüzes kereke után nem sokkal, 1596-ban látott napvilágot az hadtudományt összegző mű, amelyben a XVI. században összegyűlt tüzérségi tapasztalatot is összefoglalták: az ágyúk irányzását, a röppályák kiszámítását, a golyók méretezését stb. Többek közt ezek az ismeretek gyarapodtak és alakultak napjainkra a(z űr)rakéták mozgásának, hajtásának megtervezéséhez szükséges tudássá.
Leonhard Fronsperger: Kriegsbuch, Frankfurt am Main, Sigmund Feyerabends Erben, 1596. MNMKK OSZK RNYT Ant. 1036 – Régi Nyomtatványok Tára
Szovák Márton, Régi Nyomtatványok Tára