Immár hagyomány, hogy a nemzeti könyvtár nagy értékű könyvadománnyal és ajándéktárgyakkal támogatja a Csíki Versünnepet, amelyet a Székesfehérvárott elindult versünnep mintájára, annak testvéreként rendeznek meg minden év tavaszán Csíkpálfalván – nemcsak a Csíki-medencében élők, hanem csángó és más erdélyi fiatalok számára is.
OSZK-s könyvcsomagok és ajándékok 2017 óta érkeznek a versenyre. A képen 2023-as könyvcsomagok láthatók. Fotó: Simon Erika, Fehérvári Médiacentrum
Az alapítók részéről tudatos döntés volt, hogy ünnepként nevezték meg a rendezvényt, hangsúlyozva ezzel, hogy az a magyar nyelv és a költészet seregszemléje, ahol egymás meghallgatása, a jól ismert vagy ritkán hallott versek elhangzása, olykor felfedezése sokkal fontosabb, mint a helyezések kiosztása. Ezt a tényt erősíti meg az is, hogy az ünnepélyes eredményhirdetés előtt minden induló és minden felkészítő tanár emléklapot és könyvajándékot kap.
Az idei, XIII. Csíki Versünnep – amely éppen a költészet napjára esett –, hamisítatlan téli időjárásban, hóhullás közepette zajlott. A Hargitán aznap már térdig érő hó volt. Az versenyen 156 diák indult négy korcsoportban, így a létszám a tavalyihoz képest ismét növekedett, s a szervezők reményei szerint nemsokára újra eléri a járvány előtti (2019-es) mintegy kétszáz főt.
A több mint 150 főt számláló mezőny. Fotó: Simon Erika, Fehérvári Médiacentrum
Székesfehérváron 2010 áprilisában rendezték meg az első Székesfehérvári Versünnepet, amelyet azóta is meghirdetnek minden év tavaszán. A rendezvény többfordulós versmondóversenyként s egyben tehetségkutató műsorként indult. Az ötletadó, Varga Sándor (1962–2016) a Magyar Rádió szerkesztője, újságíró – aki akkor a Fehérvár Médiacentrum hírigazgatója volt – azt szerette volna elérni, hogy a fiataloknak fontos legyen a magyar nyelv, a magyar költészet úgy, hogy az hétköznapi módon legyen része mindennapjaiknak.
A verseny már az első alkalommal is sikeres volt, ezért Varga Sándor a székesfehérvári verseny döntőseinek tábort szervezett a Székelyföldön. A jó példa ragadós lett, és a székely fiatalok is magukénak érezték, hogy magyar költők verseivel rukkoljanak elő. Ezért döntött úgy Varga Sándor, hogy a Székesfehérvári Versünnep mintájára megszervezi a Csíki Versünnepet, amelyet 2013-ban tartottak meg először. A munkához partnerre is talált a Fehér Ilonában, a csíkpálfalvi Márton Ferenc Általános Iskola igazgatónőjében, Ferencz Csabában, Csíkpálfalva polgármesterében és Csomortáni Ernőben, a Csomortányért Egyesület elnökében.
A több mint ötven induló gyorsan vitte a hírt Székelyföldön a versünnepről és verstáborról. Az évek során egyre többen jelentkeztek, s 2018-ban, a VI. Csíki Versünnepen már több mint 170, 2019-ben a VII-en pedig csaknem 200 diák indult.
A kiemelt szerző az idén száz esztendeje született Nagy László (1925–1978) volt; a kiírás ugyanakkor csupán iránymutatást adott, más költő műveiből is választhattak a versenyzők. Minden diák két verssel készült, amelyek közül az egyiket kellett elmondania a zsűritagok előtt. A jelenléti verseny mellett most is volt lehetőség online formában csatlakozni az ünnephez. Összesen 35 videófelvételt hallgattak, néztek meg a zsűritagok, amelyeket a verseny előtt külön-külön online értékeltek és díjaztak.
Nagy László életművéből számos verset hoztak a versenyzők, köztük: a Versben bújdosó, a Táncbéli tánc-szók, a József Attila!, a Tűz és az Adjon az Isten! című költeményeket is.
Mihályi Magdolna fő szervező, a Fortis Hungarorum Kulturális Egyesület elnöke és Sudár Annamária munkatársunk, zsűritag. Fotó: Simon Erika, Fehérvári Médiacentrum
A rendezvény helyszíne hagyományosan Csíkpálfalva, a Csíksomlyó közelében lévő falu, amelynek kultúrházában, illetve általános iskolájának termeiben mondják el a diákok a költeményeket. Az április 11-én 10 órakor megrendezett ünnepélyes megnyitón, majd a kora délután kezdődő díjkiosztó ünnepségen együtt vett részt a teljes mezőny a kultúrházban, közösen énekelve himnuszainkat – Heinczinger Mika, a Kossuth-díjas Misztrál együttes egyik tagja (és zsűritag) vezetésével –, köztük az „Óh, az én édes jó Istenem, / oltalmazóm, segedelmem…” kezdetű, régi székely himnuszt is.
Heinczinger Mika, a Misztrál együttes egyik alapító tagja. Fotó: Simon Erika, Fehérvári Médiacentrum
A versenyt az alapító Varga Sándor özvegye, Mihályi Magdolna fő szervező, a versünnep lelke, a Fortis Hungarorum Kulturális Egyesület elnöke nyitotta meg. Őt követően a csíkpálfalvi Márton Ferenc Általános Iskola igazgatónője, a verseny társszervezője Fehér Ilona és Ferencz Csaba, Csíkpálfalva, Csíkcsomortán és Csíkdelne polgármestere, a verseny támogatója is köszöntötte a jelenlévőket, kiemelve annak jelentőségét, hogy a Csíki Versünnepet a helyiek az anyagország támogatásával rendezik meg, ezzel is megjelenítve a magyar kultúra egyes részterületeinek összetartozását. Ehhez a gondolathoz társul, hogy a zsűri minden egyes versenyzőt szóban értékel a szavalat elhangzása után – elsőként megerősítve a jót, majd felhíva a figyelmet az esetleges hiányosságokra, hibákra.
A diákok négy korcsoportban, más-más zsűri előtt mondták el a verseket. A gimnáziumi (líceumi) korosztály zsűrijének volt tagja – Bakonyi István irodalomtörténész és Vakler Lajos kulturális újságíró mellett – munkatársunk, Sudár Annamária tanár, előadóművész, aki 2017 óta van jelen a versenyen.
A zsűri egyeztetése a verseny előtt. Fotó: Simon Erika, Fehérvári Médiacentrum
A gimnáziumi korosztályban 32 fő – az eddigi legnagyobb létszám – indult. Az egyenletes színvonalú mezőnyben az idén is sokkal több volt a lány, csak heten képviselték az erősebb nemet. Első helyezett lett Simon Anett-Katalin Lackfi János Erősítsem meg a szívemet című versével. A megosztott második helyen Halász Kinga-Emőke és Kiss Virág-Orsolya végzett. Előbbi Ady Endre egy korai, Nem élek én tovább... kezdetű költeményével, utóbbi Nagy László Táncbéli tánc-szók című versével. A harmadik helyen Hadnagy Iringó és Tamás Nimród osztozott, Nagy László Versben bújdosó és Petőfi Sándor Dicsőséges nagyurak című költeményeinek elmondásával. A zsűri három különdíjat is kiosztott Kovács Ilkának (Nagy László: József Attila!), Mihók Beának (Kiss Judit Ágnes: Szó) és Negrea Alexia Mírának (Karinthy Frigyes: Előszó).
A lyceumi (gimnáziumi) korosztály zsűrije a versek meghallgatása után munkában. Fotó: Návay Ákos
Kisebbeknek és nagyobbaknak vágyott célja, hogy meghívást kapjanak a nyári verstáborba, amelyet Csíkcsomortánban, a Szellő Szállóban rendeznek meg minden év nyarán. A táborba a Kárpát-medence szavalóversenyeinek győztesei közül érkezhetnek gimnazista korú diákok, akik tíznapos képzésen vesznek részt Kubik Anna, Ráckevei Anna és Rubold Ödön színművészek szakmai vezetésével, valamint néptáncoktatók s más művészek, köztük a Misztrál együttes tagjainak közreműködésével. Az idei Csíki Versünnepről a helyezettek és a különdíjasok mellett meghívást kapott a korosztály online nevezői közül további öt fő is a korosztályból: Koszta Milán, Daniel Nyulas Anna, Mihály Gertrúd, Varga Benjámin és Péterfy Lilla is.
Mihályi Magdolna, a verseny fő szervezője, valamint a jelenléti verseny líceumos díjazottjai. Fotó: Simon Erika, Fehérvári Médiacentrum
A fiatalabb korcsoportokban ezúttal is többen indultak; az ötödikes és a hatodikos diákokat, akik összlétszáma meghaladta a nyolcvan főt, a korábbiaktól eltérően külön-külön értékelte a zsűri. Az ötödikesek között Fazekas Kamilla Blanka lett a győztes Békés Márta Vers a versmondó versenyről című költeménye elmondásával, míg a hatodikos mezőnyben András Márton, Kányádi Sándor Fától fáig versével győzött. A hetedikes és nyolcadikos korosztály együtt versenyzett. Az első helyezett itt Péter Tamara lett, aki Kányádi Sándor Az okos kos című versét mondta el.
Az idei verseny kivételes meglepetése volt – a három alsó tagozatos induló egyike – Sipos Sára negyedik osztályos kislány, aki a közönség és a zsűri legnagyobb meglepetésére hibátlanul és pontosan értve-értelmezve mondta el Vörösmarty Mihály A vén cigány című költeményét. A díjátadó ünnepség nagy reményekre jogosító pillanata volt, amikor több száz ember és kamera jelenlétében megismételte ezt.
Sipos Sára a díjkiosztó ünnepségen Vörösmarty Mihály A vén cigány című költeményét (!) mondja. Fotó: Simon Erika, Fehérvári Médiacentrum
A nemzeti könyvtár számos ajándéktárggyal (egyedi naplófüzettel, lenvászonszatyorral, termosszal, kulaccsal, esernyővel) és több mint hatvan, az irodalomhoz, a magyar művelődéstörténethez kapcsolódó értékes kiadvánnyal támogatta a versenyt, köztük a Petőfi kritikai kiadás nemrégiben megjelent 6. kötetével, a Versénekmondó című interjúkötettel, a Pálos kalauz című könyvvel, a „Más csak levelenként kapja a borostyánt...” – Kincsek, kultusz, hatástörténet című, Arany Jánoshoz kapcsolódó reprezentatív kötettel, valamint az Irodalmi Magazin Kazinczyról, Csokonairól, Petőfiről és Kányádi Sándorról szóló tematikus számaival.
A verseny szervezői, támogatói – köztük a nemzet könyvtárának vezetése – és zsűritagjai joggal reménykedhetnek abban, hogy a következő Csíki Versünnepen még több diák indul majd – 2026 tavaszán.
Sudár Annamária
(Főigazgatói Kabinet)