Különleges áprilisunk lesz, Pannonhalmán mutatjuk be az Ernst-kódexet, zár az első világháborús tárlatunk, több könyvbemutatót szervezünk, ott leszünk a Nemzetközi Könyvfesztiválon és számos konferencián.
Kiemelt feladatunk, hogy a kulturális örökség részeit képező kincseinket rendszeresen megmutassuk felhasználóinknak. A Budai Vár mint kulturális helyszín kiváló lehetőséget nyújt a saját anyagainkra épülő kiállítások mellett más események megrendezésére is. Munkatársank folyamatos szakmai segítséget nyújtanak különböző kulturális projektekhez, s az ezekhez kapcsolódó konferenciákon gyakran előadásokat is tartanak.
Áprilisban számos programot kínálunk. Abban az esetben, ha a program nem a könyvtárban lesz, jeleztük az esemény helyszínét.
- Március 29–április 1. Kollégáink elődásai a Tartalomszolágltatások: Könyvtárak, levéltárak, múzeumok szekcióban a debreceni Networkshopon.
- április 1.: A Szép Magyar térkép verseny eredményhirdetése és blogbemutató
- április 4.: Hajnal Ward Judit: Nyitott könyvtár – könyvbemutató
- április 5.: Propaganda az első világháborúban, a kiállítás finisszázsa
- április 6.: KÉP, SAJTÓ, TÖRTÉNELEM. Könyvbemutató
- április 9.: Bezár az első világháborús tárlatunk
- április 12.: Fiatal Írók Tárlata és Aukciója
- április 14-15.: Szent Márton-konferencia
- április 14.: A Magyar Nemzeti Múzeum első világháborús tárlata nyílik Székesfehérváron könyvtárunk támogatásával. A kiállítás címe: Az 1. világháború mindennapjai és a háborús mindennapok valósága.
- április 14.: Ludas Matyi a rendszer szolgálatában. Újra KönyvTÁRlat
- április 15.: A Pozsonyi Egyetemi Könyvtár könyvkiállítása a Nemzetközi Könyvfesztivál szlovák díszvendégsége kapcsán. A standunk a központi D épületben lesz a Millenárison.
- április 18.: Amerikai magyarok konferencia támogatásunkkal.
- április 19.: Zsidó kéziratok és kiállítási tárgyak – megnyitó
2016. március 30. és 2016. április 1. között rendezik meg a NETWORKSHOP 2016 konferenciát, melynek színhelye a Debreceni Egyetem lesz. ( H-4032 Debrecen, Egyetem tér 1.)
Könyvtárunk előadói:
- Március 31.:
- Balázs László: Adatbázis-konszolidáció az OSZK-ban
- Moldován István: Tömegek a közgyűjtemények szolgálatában - Jó példák és tanulságok az Országos Széchényi Könyvtárban
- Áprillis 1.:
- Győrffy Szabolcs: Az utófeldolgozás előélete
- Jávorka Brigita: Személyes információszervezés a gyakorlatban
- Ungváry Rudolf: A nemzeti földrajzi névtér kialakítása. Helynevek fölvételének módszere
1996-ban indult útjára az a verseny, melynek célja a magyar térképkultúra színvonalának emelése és az igényesen kivitelezett térképek térhódításának elősegítése. Ennek érdekében az ELTE Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék (korábban a Lázár deák Térképészeti Alapítvány) és Térképtárunk minden évben pályázatot hirdet a „Szép Magyar Térkép” cím elnyerésére.
Hajnal Ward Judit: Nyitott könyvtár – könyvbemutató
A kötet tanulmányai és esszéi a könyvtárak mai munkáját és sokféleségét kívánják bemutatni amerikai példákból kiindulva – magyar közönségnek. Az Egyesült Államokban élő szerző tapasztalatainak jó része nemzetközi érvényű. Az írások célja azon tapasztalatok megosztása, amelyeket e kivételes helyzet idézett elő. A bemutató április 4-én, 15 órakor kezdődik.
Propaganda az első világháborúban – finisszázs
Április 5-én tartjuk az I. világháborúhoz kapcsolódó kiállításunk záróeseményét, amelynek keretében Zeidler Miklós és Filep Tamás Gusztáv mutatja be a kiállítás most megjelenő katalógusát. A rendezvényen katonadalokat hallhatnak a Cseh Tamás-gyűjteményből, valamint közreműködik Császár Angela színművész. A kötetbemutatót követően kerekasztal-beszélgetés lesz. E napon a kiállítás ingyenesen tekinthető meg.
Kép, sajtó, történelem – könyvbemutató
A Res Libraria könyvsorozat IV. kötetét, amely Révész Emese művészettörténész tollából született és a magyarországi illusztrált sajtó 1850 és 1870 közötti időszakát tárgyalja, a 2016. április 6-án 16.30-kor kezdődő bemutatón ismerhetik meg.
Propaganda az első világháborúban – kiállítás
2016. április 9-éig még látható 2015 őszén megnyílt tárlatunk, amely bemutatja az első világháborúban főszerepet játszó propagandát, az akkor radikálisan új jelenséget, s felrajzolja annak természetrajzát. A totális háború megkövetelte a közvélemény támogatását, így valamennyi hadban álló ország figyelmet fordított a lakosság hazafias és harcias lelkesedésének fenntartására.
FITA – Fiatal Írók Tárlata és Aukciója – kerekasztal-beszélgetés
Április 12-én a több mint egy hónapig megtekinthető Fiatal Alkotók Tárlatán bemutatott kéziratokat Szőnyi Endre antikvárius vezetésével árverésre bocsátjuk. Az árverés bevétele teljes egészében a szerzőket illeti meg.
Az aukció előtt a kortárs fiatal írók helyzetéről pódiumbeszélgetés lesz, melynek résztvevői: Boka László irodalomtörténész, az OSZK tudományos igazgatója, Fehér Renátó (JAK), Kalapos Éva Veronika (FISZ), Korpa Tamás (FISZ elnökségi tag), valamint Visy Beatrix kritikus, irodalomtörténész.
Ludas Matyi a rendszer szolgálatában. KönyvTÁRlat.
Április 14-én 16.30-tól előadónk lesz Takács Róbert történész, a Politikatörténeti Alapítvány és Politikatörténeti Intézet tudományos munkatársa.
A gyűjteményünkből igazi ritkaságokból összeállított csemegéket válogatunk, melyeket minitárlat keretében mutatunk meg csak ezen a napon.
Az estre a belépés az NKA támogatásnak köszönhetően ingyenes!
Pannonhalmán április 15-én Boka László, könyvtárunk Tudományos igazgatója nyitja meg Az Ernst-kódex (OSZK, Cod. Lat. 431) című kiállítást.
Zsidó kéziratok és szertartási tárgyak – kiállítás
Időpont: 2016. április 19 – május 28. A kiállítás a könyvtár nyitvatartási idejében kedd-szombat 9 és 20 óra között látogatható.
Ez az egyedülálló kiállítás a zsidó emberek Izrael Földjéhez (Eretz Ysrael), a héber nyelv, írás és a zsidó irodalom bölcsőjéhez való kötődését mutatja be.
Jóllehet, a zsidó emberek a történelem során sokszor száműzetésbe vagy diaszpórába kényszerültek, a nyelv a zsidóságot összekötő egyetlen, közös kapocs maradt. Annak ellenére, hogy a középkori és a modern zsidó történelem során az egyes zsidó közösségek között eltérő nyelvváltozatokat figyelhetünk meg, a héber írás, bármely korból származzon is, a Holt-tengeri tekercsek ismerete óta a modern kor embere számára is olvasható.
A kiállított tárgyak mindegyike ábrázol héber betűket és feliratokat, vallási szokásokhoz kapcsolódik, és az otthonokban vagy a zsinagógában szertartási tárgyként használták őket.
Szeretettel várunk a könyvtárban!